کشته سازی (علم التکلیس)

05 دی 1395
نویسنده :  

کشته سازی واژه ای است فارسی که در زبان عربی تکلیس نام دارد . در کتب حکمای قدیم ایرانی ، علم کشته سازی بیش تر با نام علم صناعت عنوان شده است.

این دانش به ما می آموزد موادی که در بدن انسان ، هضم و جذب نمی شوند یا مضر هستند ، را چگونه قابل هضم و جذب برای بدن کنیم و آثار زیانبار آنها را بگیریمبه عبارتی ما نمی توانیم خود سنگ آهن را مورد استفاده قرار دهیم از این رو آن را باید فرآوری کنیم و سپس آن را پودر کنیم با مش بسیار ریز در حد میکرو و نانو و سپس آن را در داروهای خود استعمال نمائیم .

 

و موادی را که کشته می کنیم به سه دسته تقسیم می شوند :

1 - فلزات

2 - معدنی جات غیر فلزی

3 - اجزای حیوانی

که مهم ترین و سخت ترین مفرداتی که کشته می کنیم فلزات یا همان دسته اول هستند زیرا در بیشتر فلزات باید تغییراتی شیمیایی حاصل شود یعنی فرم طبیعی آن اصلاح شود و از این رو باید با عصاره های گیاهی مختلف این فرآیند شیمیایی رو انجام دهیم و سپس فلز سخت را با حرارت و واکنش های شیمیایی خاص تبدیل به پودری نرم و قابل جذب در روده ها کنیم.

اما در مفردات معدنی مهم ترین کاری که در فرآوری آن در کشته سازی انجام می شود علاوه بر ترکیب کردن آن با سایر عصاره ها و مفردات ، باید حتما حرارت داد تا عمل کلس به نحو احسن انجام شود.

 

علت استقبال زیاد حکمای هند و پاکستان و نسبتا ایران از داروهای حاوی کشته جات اثرگذاری زودتر و قوی تر دارو می باشد و به عبارتی با نگاه به پیشینه کشته سازی ما متوجه می شویم که داروهای شیمیایی برای اولین بار مکاتب طبی یونانی و آیوروویدک عرضه کردند .

آموزشگاه تکلیس

آموزشگاه آزاد علمی فنی و حرفه ای تکلیس

برگزار کننده دوره های آموزش طب سنتی ، داروسازی ، اعمالی یداوی و کشت بافت گیاهان دارویی

وبگاه: www.taklis.ir

نظرات

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در ارتباط باشید

آموزشگاه تکلیس برگزار کننده دوره های تخصصی طب سنتی و داروسازی.

  • آدرس: قم ، خیابان سمیه ، جنب ک 14 ،پلاک280
  • تلفن: 02537849424
  • ایمیل: info@taklis.ir
  • کانال تلگرام: taklis@
بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. جزئیات بیشتر...