عنبر اشهب چیست ؟

09 دی 1395 نویسنده :  

عنبر یا به فارسی شاه‌بوی، ماده‌ای مومی است که از نهنگ عنبر به دست می‌آید. در گذشته بیشتر در عطرسازی به کار می‌رفت.

عنبر در دستگاه گوارش نهنگ عنبر ساخته می‌شود و از راه مخرج یا دهان این جانور دفع می‌شود. قطعه‌های عنبر دفع شده روی آب دریا یا در ساحل به دست می‌آید.

 

اما سوالی که پیش می آید نهنگ عنبر چیست؟؟

نَهَنگ عَنبَر یا شاه‌نَهَنگ بزرگ‌ترین نهنگ دندان‌دار است. نهنگ عنبر به زیرراستهٔ آب‌بازسانان دندان‌دار (Odontoceti)، خانواده عنبرنهنگیان (Physeteridae)، سردهٔ نهنگ‌های عنبر (Physeter) تعلق دارد.

نهنگ‌های عنبر در تمام اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند. حداکثر طول نرها ۱۸ متر (۶۰ پا) و وزنشان تا ۶۰ تن می‌رسد که برابر با وزن ۱۳ فیل آفریقایی بالغ و ماده‌ها ۱۲ متر (۴۰ پا) و وزنشان تا ۴۰ تن است. غالباً رنگ آنها سیاه مایل به قهوه‌ای یا خاکستری تیره است. سر بزرگ نهنگ‌های عنبر، تقریباً یک‌سوم طول بدن را تشکیل می‌دهد.

در سر نهنگ عنبر، ماده روغنی اسپرماستی (Spermaceti) و روغن اسپرم وجود دارد که برای ساختن شمع مورد استفاده قرار می‌گیرد و روغن اسپرم به عنوان گریس یا روغن هم بکار می‌رود. نهنگ عنبر در آب‌های گرم و معتدل به سر می‌برد. نرهای بالغ در بهار به سوی آب‌های سردتر شمال یا جنوب شنا می‌کنند، ولی ماده‌ها و نهنگ‌های جوان به صورت گروهی، در عرض‌های جغرافیایی پائین‌تر باقی می‌مانند. نهنگ‌ها بطور عمده از سرپاور بزرگ تغذیه می‌کنند.

این جانوران معمولاً تا عمق ۱۰۰۰ متری پایین می‌روند و می‌توانند بیش از یک ساعت زیر آب بمانند. شاه نهنگ‌ها در سده‌های ۱۹ و ۲۰ تا حد انقراض شکار شدند. ماده روغنی به نام عنبر از روده این نهنگ بدست می‌آید که در تهیه عطر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما سوال دیگر این است که عنبر اشهب را کجا پیدا کنیم؟؟

عنبر معمولا در بازار دو نوع داریم :

1 - عنبر اشهب : این نوع عنبر زرد روشن می باشد و بوی بسیار خوشی دارد و کمیاب است و اینکه آیا این نوع عنبر نیز مدفوع نهنگ عنبر هست یا نه محل اختلاف است اما محل یافت این نوع عنبر سواحل دربای هند بیشتر می باشد.

2 - عنبر خاکستری : که این مدل متعارف عنبر موجود در بازار است که این مدل نیز به دسته های مختلفی تقسیم می شود اما این مدل عنبر است که مدفوع نهنگ عنبر می باشد و معمولا این نوع در داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد.

آموزشگاه تکلیس

آموزشگاه آزاد علمی فنی و حرفه ای تکلیس

برگزار کننده دوره های آموزش طب سنتی ، داروسازی ، اعمالی یداوی و کشت بافت گیاهان دارویی

وبگاه: www.taklis.ir

نظر

 • محمدی محمدی پنج شنبه, 09 دی 1395

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون
  لطفا یک مقاله هم درباره مُشک در سایتتان قرار دهید

نظرات

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در ارتباط باشید

آموزشگاه تکلیس برگزار کننده دوره های تخصصی طب سنتی، ماساژ و بیوتکنولوژی.

 • آدرس: قم ،صفاییه،ک19،فرعی اول سمت چپ،پ30
 • تلفن: 02537849424
 • ایمیل: info@taklis.ir
 • کانال تلگرام: taklis@
بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. جزئیات بیشتر...